środa, 19 grudnia 2012

Prezydent Włoch: obywatelstwo dla dzieci imigrantów

fot. sergiofrigo.myblog.it

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano domaga się przyznania obywatelstwa włoskiego dzieciom imigrantów urodzonych we Włoszech.

Obecnie we Włoszech mieszka 630tys. dzieci imigrantów, tj. 7% wszystkich uczniów, z których połowa urodziła się już we Włoszech. Jeden na pięciu niepełnoletnich to cudzoziemiec.
Bez imigrantów, mówi Napolitano, Włochy zestarzałyby się: aż 13,9% całkowitej liczby urodzeń we Włoszech stanowią dzieci imigrantów.

Imigranci to także wielki potencjał ekonomiczny dla kraju, a dowodem na to są ostatnie statystyki: 70% imigrantów korzysta z usług bankowych, a 3 miliony 300tys. cudzoziemców składa deklaracje podatkowe.

Imigracja w dzisiejszych czasach jest zjawiskiem nieuniknionym, deklaruje prezydent Włoch, i dlatego musi mu towarzyszyć odpowiednia polityka.  Wszystkim tym, którzy przybywają do Włoch do pracy trzeba zapewnić szacunek na jaki zasługują i włoskie prawa.
(źródło: ilsole24ore.com, 19/12/2012)

Do takiej właśnie polityki imigracyjnej przychylają się również burmistrzowie niektórych miast, jak np. burmistrz Neapolu, De Magistris: jako pierwszy z przedstawicieli włoskich samorządów miejskich ogłosił, że władze Neapolu przygotowują uchwałę, która pozwoli na przyznanie symbolicznego i politycznego obywatelstwa dzieciom imigrantów urodzonych na terytorium Neapolu.
(źródło:partitodelsudnapoli.blogspot.it, 6/02/2012)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz