czwartek, 18 października 2012

Wywiad z Krzysztofem


Zapraszam na rozmowę z panem Krzysztofem z Trento:


Panie Krzysztofie, od jak dawna mieszka pan we Włoszech?
Po raz pierwszy do Włoch przyjechałem w 1995 roku. Oczywiście celem było dorobienie paru (jeszcze wtedy) lirów włoskich w trudnych realiach polskich. I tak minęło już 12 lat. Pierwsza sezonowa praca na terenie Włoch jaką podjąłem to zbiory jabłek, w moim przypadku to były przepiękne tereny Val di Non, a dokładnie Tassullo i okolice.
Kilka sezonów dalej i mamy rok 2001, kiedy to na stałe związałem się z Trentino i zamieszkałem w Trento wraz z moją rodziną, żoną i córkami.

Czy łatwo się było tu panu zaadaptować?
Oczywiście, jak wielu rodaków, otarłem się o mniejsze lub większe trudności w słonecznej Italii, np. wymagane swego czasu permesso di soggiorno o które trzeba się było sporo starać.  Po drodze były inne doświadczenia i nowe kwalifikacje, takie jak: edilizia, czyli praca w budownictwie, przy sygnalizacji ulicznej,  i inne..  
Ukończyłem również kilku-miesięczny kurs na ratownika medycznego na region Trentino w Croce Bianca di Trento (CBTN), i już teraz po trzech latach od uzyskania certyfikatu, odbyłem około 1000 godzin jako wolontariusz w ambulansach włoskiego CBTN. To duże doświadczenie, a zarazem odpowiedzialność ratowania ludzkiego życia i niesienia pomocy potrzebujacym dało mi nowe spojżenie na świat i docenienie tego co się ma.

A jak to się zaczęło, że zaczął pan działać na rzecz tutejszej Polonii?
Od okolo 4 lat zacząłem działać aktywnie w Związku Polakòw w Trentino, wraz z Panią Edytą N., zresztą dobrą koleżnaką z mojego miasta z Polski, dokładnie z Lubartowa k/ Lublina,  z którą spotkaliśmy się przypadkowo po latach, właśnie w Trento, i innymi  zmotywowanymi przyjaciółmi  chcącymi utrzymywać polskie tradycje na włoskiej ziemi.


Od trzech lat pełnię także funkcję zastępcy Prezesa Związku Polakòw w Trentino. Zwiazek został założony 25 stycznaia 1998 roku, jego celem jest promocja Polskiej kultury i współpraca polsko - włoska. Związek organizuje wiele spotkań kulturalnych i rozrywkowych. Miedzy innymi koncerty pianistyczne i wystawy polskich artystów, a także imprezy rozrywkowe jak Karnawał, Andrzejki, Sylwester, Dzień dziecka, i wiele innych. Oczywiście nie mogło by się obejść bez corocznej Wigili Polskiej odbywającej sie w Trento.I tam rozwinął pan też swoje pasje...

Muszę wspomnieć o folklorystycznym  Zespole Pieśni i Tańca "Jawor" - tradycyjne tańce ludowe z wielu regionòw Polski: krakowiak, kujawiak, narodowy polonez (w orginalnych strojach ludowych). Osobiście sam tańczę, a od kilku już lat mamy w zespole także jednego Wlocha ;) Stefano, to niesamowite jak doskonale nauczył się naszych, wcale niełatwych tańcòw folklorystycznych.


Zespół corocznie uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez Comune i Cinformi (Centro  informativo per l'immigrazione) di Trento, np. Festa dei Popoli, Sulle Rotte Del Mondo, i innych. Tańczylismy już w wielu miastach i wioskach Trentino: Trento, Bolzano, Riva del Garda, Val di Non, Predazzo, Rovereto, itd. Zespół zawsze jest przyjmowany gorąco i z zaciekawieniem. 


Polacy i ciekawi  naszych polskich tradycji Włosi, zawsze bardzo chętnie po raz kolejny przychodzą na występy naszej grupy tanecznej. Zespół prowadzi nasza wspaniała koleżanka i zarazem pani Prezes Zwiazku PL w Trento,  Edyta N. 
Więc, wiele się wydażyło przez okres, od kiedy związałem sie z Italią...  

A czym aktualnie pan się zajmuje zawodowo?
Obecnie  w czasach kryzysu i ciężkiej sytuacji na rynku pracy, również we Włoszech, szukałem dodatkowego zajęcia pracy i możliwości rozwoju. Podjąłem wspólpracę  z Polską firmą Fm Group posiadającą oddział na terenie Włoch w Arese (Milano). Firma powstała w 2004 roku we Wrocławiu, założona przez Artura Trawińskiego, i po niespełna roku zaczęła wychodzić poza rynek i granice Polski. 


Obecnie firma posiada swoje oddziały w ponad 60 krajach Euopy i swiata.     Fm Group   współpracująca z firmami takimi jak Drom, niemiecka firma produkujaca kompozycje zapachowe specjalnie dla Fm group i innych gigantów perfumeryjnych,  oraz producentami make up, i  firma Henkel produkująca specjalnie dla Fm produkt for home z wielkim powodzeniem na rynkach światowych, i oczywiście przy współpracy wciąż nowych partnerów Fm, takich jak ja i wielu innych, z ogromnym sukcesem wprowadza doskonałe produkty na rynki świata, w tym Włoch.

Fm Group Italia, po podpisaniu kontraktu z chętnymi, daje możliwość zakupu po cenach hurtowych  dla partnerów Fm i od sprzedaży po cenach katologowych dla klienta z marżą. Ale to nie koniec mozliwosci!! Firma wypłaca także miesięczne premie. Chciałbym podkreślić znakomitą jakość produktów Fm Group i bardzo atrakcyjne ceny w poròwnaniu z cenami rynkowymi, co jest dodatkowym atutem, aby kupić taniej dla siebie, rodziny i dodatkowo zarobić. 
Bardzo szybko rozwijająca się polska grupa Fm Group na terenie Włoch potwierdza tylko jak dobre są to produkty i że współpraca z Fm to nie tylko dodatkowe dochody i poznanie wspaniałych nowych ludzi, ale i możliwość kariery.Zachęcam wszystkich czytelnikòw strony Polacy we Włoszech do kontaktu ze mną i dowiedzenia się wiecej na temat możliwości podjęcia współpracy i dodatkowych zarobków. Zapraszam wszystkich, firma daje możliwość podpisania umowy osobom pracujacym, bezrobotnym i tym nawet na emeryturze. Nie ma granic wiekowych czy narodowościowych, wspòlpracę można podjąć miedzynarodowo i przy rejestracji on line, co dodatkowo ułatwia podpisanie kontraktu. Wszystkich chcących podjąć wspólpracę, i tych którzy chcą dowiedzieć się więcej o firmie i możliwościach zapraszam do kontaktowania sie ze mną  pod num tel 348 1791827 Krzysztof, zapraszam także na stronę Facebook na profil:    

Kończąc dziękuję wszystkim czytelnikom strony Polacy we Włoszech, a także, i przede wszystkim, pani Agnieszce B. Gorzkowskiej.  Serdecznie pozdrawiam i życzę samych sukcesòw  w życiu osobistym, zawodowym i przyszłej współpracy ze mną i Fm Group Italia.  Krzysztof.C (Trento)

Ja również dziękuję serdecznie za rozmowę i życzę nieustających sukcesów zawodowych i osobistych.

Rozmawiała Agnieszka B. Gorzkowska 

5 komentarzy:

 1. Związek Polakòw w Trentino tworzą wspaniali ludzi, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, energię i zapał na rzecz propagowania polskiej kultury i tradycji we Włoszech. Trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam wszystkich, których miałam okazję poznać !

  OdpowiedzUsuń
 2. gratuluje Krzysztofowi! trzymam kciuki, zeby sie nigdy nie poddawal!
  pozdrawiam (ja tez znalazlam sie na jednym ze zdjec!!!)... ale Edyta N.???? tak potraktowac Prezesa? ja bym dala jej cale nazwisko - zasluguje na to!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiscie.... Edyta N. brzmi jak.... poszukiwana!! Pozrawiam Pana Krzysztofa i zycze powodzenia!!

   Usuń
 3. Pan Krzysztof pieknie opisal dzialalnosc i zaangazowanie Polakow w Trentino, w propagowaniu i tradycji, Trzeba chylic czolo przed osobami ktore wlozyly wiele lat pracy aby organizacja rosla ijednoczyla wszystkich .Atrykul ukazal sie pod koniec 2012 roku i wszystko dzialalo dobrze i nagle w2014 roku grupa ludzi zaczela dzielic grupe i niszczyc to co zostalo zbudowane.A najgorsze jest to ze robia to osoby ktore wczesniej nie poswiecily swojego czasu Smutne jest rowniez to ze zniechecily rowniez do wspolpracy osoby pochodzenia Wloskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem tak.Nigdy nie zarzucono nikomu z wladz Zwiazku ze nie wlozono pracy , czasu i serca....tak oczywiscie pod koniec 2012 roku "dzialalo" wszystko ok.......i jednoczylo tak ze w roku 2014 bylo 14 czlonkow Zwiazku...zespol "jawor" zawieszony, mnostwo uchhybien i niedopatrzen ze strony zarzadu , wiele osob sie odsunelo nie z powodu checi zniszczenia ale odbudowania i dzialania zgodnie z prawem ,zgodnie ze Statutem Zwiazku i z zadaniami jakie ma ten Zwiazek spelniac....Polacy w Trydencie stracili zaufanie do "starego" zarzadu i nie bez powodu ....i demokratycznie odwolano stary "zarzad "..jak to sie dzieje w wielu stowarzyszeniach mniemam...zmieniaja sie prezydenci panstw, dyrektorzy itd a tu nagle nie mozna mienic przewodniczacego z i zarzadu.....Zwiazek kontynuuje swoja dzialanosc ...zespol tanczy ...do Zwiazku naleza takze przedstawiciele panstwa wloskiego...niewiem czemu sie pisze o niecheci......i proponuje dowiedziec sie szczegolow a potem wypowiadac sie i glosic nieprawde......

   Usuń